Komplexné očné vyšetrenie je základom pre správnu diagnostiku, úspešnú liečbu alebo operačný zákrok. Preto v Oftale používame najmodernejšie metódy a prístroje.
Vyšetrenie centrálnej zrakovej ostrosti (CZO) vyjadrujeme v desatinnej škále, kde 0,1 je najväčší znak na tabuli a znamená 10% normy. 1,0 sú najmenšie znaky na tabuli a znamenjú 100% normy. Pri ochoreniach sietnice sa vyjadruje CZO počtom správne prečítaných písmen, 85 písmen a viac znamená 100%.
Perimetriou vyšetrujeme rozsah a kvalitu zorného poľa. Poruchy v zornom poli sú typické hlavne pre glaukóm, pre ochorenia zrakového nervu, zrakovej dráhy a pre ochorenia sietnice. Farbocit sa vyšetruje pomocou izochromatických tabuliek.
Vyšetrenie vnútroočného tlaku(VOT) sa vykonáva bezkontaktnou alebo kontaktnou metódou. Ideálna hodnota VOT je pre každého individuálna a môže kolísať aj počas dňa. Pri diagnostike glaukómu sa meria denná tlaková krivka (DTK), diastolický perfúzny tlak (DPT) a môžu sa vykonávať rôzne záťažové testy.
Vyšetrenie refrakcie znamená meranie optickej lomivosti optického aparátu oka. Vyjadruje sa v dioptriách. Štandardne sa meria Autorefraktomerom. U detí používame aj skiaskopické lišty a Plusoptix. Na meranie optickej sily okuliarov slúži fokometria.
Vyšetrenie najlepšej korigovanej zrakovej ostrosti (NKCZO) sa vykonáva na foropteri alebo pomocou skúšobného okuliarového rámu a optických skiel. Výsledkom je predpis okuliarov.
Vyšetrenie oka a okolitých štruktúr pomocou mikroskopu so špeciálnym osvetlením.
Vyšetrenie očného pozadia, terča zrakového nervu, sietnicových ciev, sietnice a sklovca.
Vyšetrenie očného pozadia pomocou lupy alebo pomocou kontaktnej panfundoskopickej šošovky na štrbinovej lampe.
Vyšetrenie očného pozadia nepriamym oftalmoskopom sa využíva najviac pri vyšetrení retinopatie novorodencov a dojčiat a počas operácií sietnice a sklovca.
Biometria oka sa vykonáva na optických alebo ultrazvukových prístrojoch a používa sa na diagnostiku očných ochorení a na výpočet hodnoty umelej vnútroočnej šošovky. Topografia rohovky meria povrch, vzhľad a optickú lomivosť rohovky.
Optický prístroj na meranie a výpočet hodnoty umelej vnútroočnej šošovky.
Optický prístroj na výpočet a na navigáciu implantácie umelej vnútroočnej šošovky.
Integrovaný optický prístroj na meranie, výpočet a na navigáciu implantácie umelej vnútroočnej šošovky.
Používa sa na diagnostiku očných ochorení a na výpočet hodnoty umelej vnútroočnej šošovky. Meriame ňou dĺžku oka, hrúbku jednotlivých štruktúr oka, ich vzdialenosti. Zobrazuje obsah oka a jeho hustotu aj pri nepriehľadných optických médiách.
Optická koherentná tomografia oka sa používa na veľmi presnú diagnostiku štruktúr komorové-ho uhla a predného segmentu oka, ale aj na diagnostiku terča zrakového nervu a vrstvy nervových vláken a na vyšetrenie jednotlivých vrstiev sietnice a ich zmien v oblasti žltej škvrny. Najnovší softvér našich prístrojov umožňuje aj neinvazívnu angiografiu makuly. Ktorá umožňuje neinvazív-ne, veľmi rýchle a detailné zhodnotenie zmien cievnych štruktúr sietnice.
Funduskamera sa používa sa na fotografovanie očného pozadia a záznam angiografie cievneho zásobenia cievovky a sietnice. Slúži na diagnostiku a plánovanie liečby cievnych ochorení sietnice a cievovky LASEROM. (viď operácie sietnice laserom)
Využíva sa na diagnostiku a liečbu škúlenia.